Sunku paprieštarauti, jog dar iki šių dienų lietuviškos sodybos sunkiai įsivaizduojamos be nuosavos pirties. Tiesa, egzistuojant didelei pirčių nuomos pasiūlai, dar prieš statant savąją rekomenduojama gerai įvertinti poreikį. Vis dėlto, jei šia pramoga mėgstate lepintis gana dažnai, o sodyboje vis dar turite laisvą kampelį, medinės pirtys – puiki investicija į privatų poilsį bei savo ir artimųjų sveikatą.
Pradėjus rimtai svarstyti nuosavos pirties statybas, bene pirmiausiai susiduriama su klausimu apie privalomus statybos reikalavimus, kuriuos privalo atitikt ir medinės pirtys. Specialistų teigimu, šie statiniai nuosavuose sklypuose dažniausiai neužima labai daug vietos, todėl yra priskiriami prie nesudėtingų statinių kategorijos – jų statyboms galioja tos pačios taisyklės kaip sodybai ar vasarnamiui.
Jei svarstote apie didesnę pirtį, būtina žinoti, kad be statybos leidimo ją galite statyti tuomet, kai statinio plotas sodo paskirties sklype neviršija 80 m2, 8,5 metrų aukščio, o pirties tarpatramis nėra didesnis nei 6 metrai. Tokius išmatavimus atitinkančios medinės pirtys gali būti statomos sodo paskirties sklypuose ar kaimo vietovėje, kurios gyventojų skaičius nėra didesnis nei 3 tūkst., o sklypas, kuriame planuojamos statybos, nepatenka į saugomas teritorijas.
Svarbu žinoti, jog net ir tais atvejais, kai medinės pirtys legaliai statomos be statybos leidimo, jos vis tiek privalo atitikti sodų bendrijos nustatytus reikalavimus – išlaikyti reglamentuotą atstumą – ne mažesnį nei 3 metrai iki sklypo ribos. Jeigu atstumas mažesnis, prieš pradedant statybas privalu gauti rašytinį kaimyninio sklypo savininko sutikimą. Privaloma laikytis ir priešgaisrinio bei sanitarinio atstumo iki kitų statinių reikalavimų. Būtina akcentuoti tai, jog tais atvejais, kai pirčiai nereikalingas leidimas, statybų projektas šiam statiniui taip pat nėra būtinas.
Specialistų teigimu, prieš pradedant statybų darbus, taip pat svarbu įsivertinti savo poreikius ir finansines galimybes. Sprendžiant, kokio dydžio pirtį statyti, dažniausiai lemiamu faktoriumi tampa žmonių skaičius, kurie šia naudosis vienu metu.
Jei pirtį įsivaizduojate kaip privatų poilsio kampelį sau ir keletui savo artimųjų, optimalus elektrinės pirties dydis galėtų būti 2 x 2,5 m, malkinės pirties dydis 2,5 x 2,5 m, o lubų aukštis galėtų siekti apie 2,2 m. Tokio dydžio kokybiškos ir nebrangios pirtys laisvai talpins du žmonės, kurie galės laisvai prasilenkti, o vietos užteks ir gultui bei visiems pirties ritualams atlikti. Kita vertus, tuo atveju, jei į sodybą nevengiate pasikviesti didesnės draugų kompanijos, erdvės pirtyje reikėtų planuoti šiek tiek daugiau. Tokiu atveju galima vadovautis taisykle – kuo didesnė erdvė, tuo didesnis ir komfortas.
Renkantis vieną esminių dalykų – pirties tipą, visų pirma, rekomenduojame visus juos išbandyti patiems. Tik tokiu būdu lengviau apsispręsite – sausa, vidutinio drėgnumo ar drėgna pirtis labiausiai atitiks jūsų poreikius. Svarbu žinoti, jog pirties oro drėgnumas labiausiai priklauso nuo krosnelės akmenų įkrovos – kuo daugiau akmenų, tuo drėgnesnė galės būti pirtis ir atvirkščiai, kuo mažiau – tuo sausesnė. Sausose pirtyse temperatūra paprastai svyruoja nuo 80 ºC iki 110 ºC, drėgnose ji laikosi apie 80 ºC.
Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog medinių pirčių kaina neturėtų ženkliai skirtis viena nuo kitos. Tačiau, specialistų teigimu, pradėję domėtis daugiau suprasite, jog net ir to paties dydžio statinio kaina gali skirtis dvigubai ar net trigubai, priklausomai nuo jo įrengimo. Dėl šios priežasties suskaičiuoti vidutinę pirties įrengimo kainą yra gana sunku, o kokybiškos ir nebrangios pirtys ne visada sulaukia tiek dėmesio, kiek turėtų.
Nesunku suprasti, jog nuo medienos, kurią naudosite pirties vidaus įrengimui, tiesiogiai priklausys ne tik statinio kokybė, bet ir kaina. Norint, kad tiek pirties gultai, tiek dailylentės gerai atrodytų ne vienerius metus, rekomenduojame rinktis A klasės medieną, pasižyminčia aukščiausia kokybe. Tiesa, kokybė atsispindi ir kainoje – trumpiausios, apie pusės metro ilgio, A klasės medienos dailylentės gali kainuoti iki keleto eurų, o 2–3 metrų dailylenčių kaina gali siekti net 30–50 eurų.
Lietuviškos medienos rūšys, kuriomis dažniausiai įrengiamos kokybiškos ir nebrangios medinės pirtys, dažniausiai nepasižymi dideliais kainos skirtumais. Šiuo metu populiariausios 3 lietuviškos medienos rūšys – liepa, drebulė arba juodalksnis. Tiesa, pirties viduje vengiama visur taip mėgstamos naudoti spygliuočių medienos, nes, dėl savo sakingumo, ji nėra tinkama nuolat kaitinamai patalpai įrengti. Jei yra galimybė, rekomenduojame rinktis termiškai apdorotas dailylentes, kurių privalumas – mažas įgeriamumas.
Verta akcentuoti, jog įrenginėjant pirties grindis galimas ne vienas jų variantas. Žvelgiant į bendrą praktiką, medinės grindys dažnai keičiamos betoninėmis – ant jų sudedant medines groteles, nes tokiu būdu grindyse gana lengvai įrengiamas vandens surinkimas, grindis paprasčiau prižiūrėti, o, esant reikalui, net pakeisti. Priešingai nei visam pirties įrengimui, grindims arba ant jų dedamoms grotelėms dažnai naudojama spygliuočių mediena. Nors didžiausiu patvarumu iš spygliuočių pasižymi maumedis, dėl kainos gana dažnu pasirinkimu tampa pušis ar eglė. Atsižvelgiant į tai, kad ties grindimis temperatūra visuomet laikosi gerokai mažesnė, spygliuočių medienos dėl jos sakingumo šiuo atveju reikėtų nebijoti. Svarbu nepamiršti, kad klojant medines grindis tarpeliai, skirti vandeniui nubėgti – būtini, kitu atveju grindys gali pradėti pūti.
Kokybiškos ir nebrangios pirtys dažnai pasižymi itin paprastu ir efektyviu sprendimu – medinėmis grindimis su tarpeliais, kurios užtikrina kokybišką pirties ventiliaciją. Nors šios idėjos užsakovai dažnai atsisako baimindamiesi šalčio, reikėtų įvertinti, jog šaltas oras, patekęs per tarpelius grindyse dėl temperatūrų skirtumo maišosi su šiltu oru ir priverčia jį judėti, tokiu būdu sukuriant natūralią ventiliaciją. Taigi, medinės pirtys, kuriose įrengtos medinės grindys, ventiliacija gali būti aprūpintos pakankamai. Ventiliacija taip pat gali būti sukuriama ir priverstiniu būdu, kai tam naudojamas ventiliatorius. Tokiu atveju angą rekomenduojama įrengti virš pirties gulto.
Galiausiai, dar viena, neatsiejama pirties dalis – vandens šaltinis. Tais atvejais, kai šalia statinio nėra natūralaus vandens telkinio, medinės pirtys gali būti įrengiamos kartu su jose integruotu dušu. Preliminariais skaičiavimais, dušo įrengimas pirties pastate galėtų kainuoti iki 600 eurų. Tiesa, reikėtų įvertinti tai, kad, jei pirtis žiemą naudojama retai, o pastatas nebus šildomas, esant minusinei temperatūrai vanduo vandentiekyje gali užšalti. Dėl šios priežasties rekomenduojama nepamiršti įrengti vandens nuleidimo sistemos, kuri leistų pašalinti vandenį iš vamzdžių po kiekvieno kūrenimo.
Ilgus metus besispecializuodama medinių namų statybose Meistro namų komanda siūlo unikalius, individualius poreikius atitinkančius pirties projektus. Mūsų medinės pirtys pritaikomos tiek mažoms šeimoms, tiek didesniam žmonių skaičiui, gali būti mobilios, su integruotomis poilsio erdvėmis ar be jų. Nebrangios ir kokybiškos pirtys iš aukščiausios kokybės medienos Meistro namų komandos pagaminamos ypač greitai, todėl poilsiu jose galėsite mėgautis pradėjus vos keletui savaičių nuo individualios medinės pirties užsakymo.